SİPARİŞ SORGULA
background

Instagram’da Paylaşım Saatleri Nasıl Olmalıdır?

Instagram’da Paylaşım Saatleri Nasıl Olmalıdır?

Sosyal medyada etkili bir hesaba sahip olmak için gerekli olan beğeni ve takipçi sayısıdır. Artan bu rakamlarla birlikte sesinizi çok daha fazla kitlelere ulaştırabilirsiniz. Peki bunları arttırmanın yolları nelerdir? instagram etkileşim arttırma anlamında paylaşım saatleri belirgin olarak kendini göstermiştir. Yapılan araştırmalarla birlikte kullanıcıların uygulamayı en çok kullandıkları gün ve saat verileri elde edilmiştir. Kullanıcılar da ister daha fazla kitleye ulaşmak ya da gönderilerine daha fazla etkileşim almak için bunları dikkate alır. Sizin için uygun instagram paylaşım saatleri nelerdir ve instagramda etkileşim arttırma için yapacağınız işlemler nelerdir, bu yazımızda konuyla ilgili detayları öğrenebilirsiniz.

Paylaşım Saatleri Instagram’da Etkileşime Nasıl Etki Eder?

İnstagram paylaşım saati etkileşime nasıl etki edebilir, bu soruyu kendi kullanıcı deneyimlerimizden de yola çıkarak açıklayabiliriz. Birçoğumuz güne başladığımız ilk saatlerde gündemi takip etmek veya kısa bir göz gezdirmek amacıyla sosyal medya hesaplarımızı kontrol ederiz. Bu zaman aralığı genelde sabahları mesai saatleri öncesinde olabilir. Toplu taşıma gibi araçları kullanan kullanıcılar, yolda geçen süreleri sosyal medya hesaplarında geçirebilir. Aynı şekilde bu zamanlar instagramda fotoğraf paylaşma saati, hikaye paylaşma saati olarak da belirtilebilir. Kişilerin mola saatleri ve akşam işten çıkış saatleri de de aynı şekilde en fazla instagram etkileşim oranı sağlanan saatler olmaktadır. Bu özellikler günden güne de fark edebilir. Pazartesi instagram paylaşım saati ile pazar günkü paylaşım saatleri daha farklı olabilir. Bu tarz kullanıcı deneyimleri göz önüne alınarak bir instagram post paylaşım saatleri stratejisi uygulanırsa Instagram’da daha fazla etkileşim elde edilebilir. 

Instagram’da Doğru Paylaşım Saati Nasıl Belirlenir?

İnstagram en iyi paylaşım saatleri diye bir genel çizelge oluşturmak aslında çok güçtür. Daha doğrusu genel bir çizelge herkes için, her firma için geçerli olmayabilir. Burada da sizin hedef kitlenizi, takipçilerinizi çok iyi analiz etmeniz, kullanım alışkanlıklarına hakim olmanız gerekmektedir. Belirtilen yoğun saatler hemen hemen benzeyecek olsa da kimi noktalarda, sizin kendi kitlenize göre bir strateji belirlemeniz gerekebilir. Bir de paylaşıma etki eden dış etmenler bulunabilir. Örnek vermek gerekirse paylaşım saati çok uygun olsa da o anda ülkeyi veya kitlenizi ilgilendiren bir başka konunun TV’lerde olması tam tersi bir durum yaratabilir. Bu noktada kullanıcılar kadar bu tarz etmenler de göz önüne alınarak bir paylaşım stratejisi oluşturmalısınız. 

Tavsiye hizmet : Instagram beğeni satın al

Instagram’ın En Yoğun Kullanıldığı Saatler

Sosyal medya platformları arasında en fazla kullanıcı ve kullanım verisine sahip olan instagram, her kullanıcıya özel olarak uygulamayı hangi günlerde ne kadar kullandığını sunuyor. Bu verileri ortak bir paydada birleştirerek oluşan instagram en çok etkileşim alan saatler belirlenmiştir. 

  • Pazartesi instagram paylaşım saatleri; 07:30-09:30 arası ve 20:00-22:00 arası,
  • Salı günü instagram paylaşım saati; 06:00, 09:00, 12:00-14:00 arası,
  • Çarşamba instagram paylaşım saati; 07:00-08:00 arası ve 21:00-23:00 arası,
  • Perşembe instagram paylaşım saati; 09:00-12:00 ile 19:00-22:00 saatleri arası,
  • Cuma instagram paylaşım saati; 05:00, 07:00-09:00 arası, 13:00, 15:00-18:00 saatleri arası,
  • Cumartesi instagram paylaşım saati; 10:00, 11:00, 13:00, 19:00-22:00 saatleri arası,
  • Pazar günü instagram paylaşım saati; 12:00, 20:00-23:00 saatleri arası en uygun saatler olarak bilinmektedir. 

Tavsiye hizmet : Instagram yorum satın al

Instagram Erişimlerini Arttırma Yöntemleri

Instagram etkileşiminizi arttırmak için başvurabileceğiniz çok farklı özellikler vardır. Uygulamanın kullanıcılara sunduğu her bir özelliği en doğru zamanda kullanmak etkileşim için artı getiren bir hareket olur. İnstagram gönderi paylaşma saati verilerini ve önerilerini dikkate alın, ancak bununla birlikte;

  • Doğru ve etkili etiketler kullanın: Instagram’da etiketler gönderileri, ilgili hedef kitleye ulaştırmak için etkili bir yöntemdir. Gönderinizle ilgili en fazla aranan ve kaliteli bir etkileşim sağlayabilecek etiketleri kullanmanız etkileşiminizi arttırır.
  • Daha fazla hikaye paylaşımı yapın: Hikaye özelliğini daha fazla kullanın. Buradan sizi takip edenlere soru sorabilir, anket yapabilir, önerilerini alabilirsiniz. Ayrıca paylaştığınız önemli gönderileri de arada hikaye kısmından paylaşarak etkileşimini kaybetmesini engelleyebilirsiniz.
  • Etkileşim sağlayacak içerikler paylaşın: O anki gündem içerisinde en fazla etkileşim alan konuları takip edin. Bunları siz de kendi paylaşım stilinize göre kitlenizle buluşturun. “Herkes paylaştı, ben paylaşmayayım” gibi bir yanılgıya düşmeyin. İlgi gören gönderiyi, kendinize göre düzenleyerek daha ilgi çekici hale getirebilir, eğer üstüne bir şeyler de katarsınız etkileşimde öne geçebilirsiniz.