SİPARİŞ SORGULA
background

Instagram Hesabımın Çalındığını Nasıl Anlarım ?

Instagram Hesabımın Çalındığını Nasıl Anlarım ?

Tüm dünyada en fazla kullanıcı sayısına sahip olan mecralardan biri de Instagram. İlk faaliyete başladığı zamandan bugüne kadar birçok özelliği bünyesine katan ve daha da kullanımı eğlenceli ve pratik hale gelen platformda kullanıcıların nadir de olsa rastladığı sorunlar da yer alıyor. Hesapların spamlanması dışında kullanıcılar “instagram hesabım çalındı” veya bu durumda ne yapmaları gerektiği konusunda taleplerde bulunuyorlar. İnstagram hesap çalınması nasıl anlaşılır ve çalınan hesabı kurtarma noktasında yapmanız gerekenlere yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Instagram Hesabım Saldırıya Uğradığında Ne Yapmalıyım?

Instagram’da hesabınızın çalındığı veya böyle bir teşebbüsün olduğu size bazı bildirimlerle gelir. Hesabınızı çalmaya çalışan kişiler genelde “Şifremi Unuttum” gibi seçeneklerle ilerler. Bu noktada e-postanıza bu talep için bir bildirim gelir. Eğer o noktada halen Instagram hesabınıza erişebiliyorsanız Instagram şifrenizi, kullanıcı adınızı hemen değiştirin. Bir diğer önemli adım ise e-posta adresiniz, Instagram’a kayıtlı olduğunuz e-posta adresinizin şifresini de zaman kaybetmeden değiştirin. Instagram’ın güvenlik önerileri altında mutlaka aktif etmenizi önerdiği, kurtarma hesabı ve iki faktörlü doğrulama seçeneklerini de kullanın. İki faktörlü kullanım da hesabınıza başka bir cihazdan erişim sağlanmak istenirse telefonunuza doğrulama yapmanız için bir kod gönderilir. Karşı taraf bu koda ulaşamadığı sürece hesabınız daha güvende kalacaktır. Yine de bu kod gelmiş olsa bile e-posta, instagram hesab şifresi değiştirilmelidir. Hesabınıza ulaşamıyorsanız çalınan instagram hesabı kurtarma için instagram hesabım çalındı formu ile platform teknik ekibine destek talebinizi iletmelisiniz. 

Dikkatinizi çekebilir >> Instagram hesap nasıl dondurulur ?

Instagram Hesabımın Çalındığını Nasıl Anlarım? ( 2022 )

Hesabın çalınmaya çalışıldığını anladıysanız şanslısınız. O anda bazı müdahaleler ile bunun önüne geçebilirsiniz. Ancak bunun için geç kalınan durumlarda ise daha fazla uğraşmanız gerekir. İnstagram çalınan hesap nasıl anlaşılabilir noktasında kullanıcıların dikkat etmesi ve denemesi gereken farklı yöntemler vardır. “İnstagram hesabım kapandı” demeden önce mutlaka şifrenizle giriş yapmayı, şifrenizi sıfırlamayı deneyin. Hesabınıza bir şekilde ulaşmayı deneyin. Ulaşabildiğiniz durumlarda takip listenizde yabancı kişiler, gönderilerinizdeki değişiklikler, silinen gönderiler, DM kutunuzdaki tanıdık olmadığınız kişilerden gelen mesajlar vb. olması hesabınızın çalındığını ancak şifresinin henüz değiştirilmediğini gösterir. Bu aşamada hemen şifrenizi çok daha güçlü bir şifre ile yenilemeniz gerekir. 

1- Şifreniz İle Hesabınıza Giriş Yapamıyorsanız

Tüm denemelerinize rağmen hesabınıza giriş yapamıyorsanız bu durumda şifreniz değiştirilmiştir. Eğer e-posta adresi de güncellenmiş ise bu noktadan sonra hesabınıza ulaşmanız biraz daha zorlaşabilir. Instagram Yardım Merkezi üzerinden durumu bildiren formu iletebilirsiniz.

2- Tanımadığınız Yabancı Hesapları Takip Etmeye Başlamışsanız

Hesabınıza erişebildiğiniz durumlarda takip ve takipçi listenizi kontrol edin. Eğer sizin ilginiz olmadığını düşündüğünüz yabancı hesaplar bulunuyorsa bu durum hesabınıza başkaları tarafından erişilebildiğini gösterir.

3- Başka Bir İnstagram Hesabından Hesabınızı Kontrol Edin

İnstagram hesap çalındı mı diye kontrol etmek isterseniz başka bir kullanıcının hesabından kendi hesabınızı kontrol edebilirsiniz. Eğer takip listesinde yer alıyorsa hesabınızın takip ve takipçi listesini kontrol ederek de bu bilgiye ulaşabilirsiniz. Hesabınızı geri alamadığınız durumlarda eski hesabınızı ‘çalındığı’ yönünde belirterek spamlayabilir ve kapanmasını sağlayabilirsiniz. 

Instagram Hesabımı Çalanı Nasıl Bulurum?

Hesabınızın çalındığı durumların sonucunda fotoğraflarınız, videolarınız, özel bilgileriniz ve özel mesajlara kadar birçok bilgi herkese açık paylaşılabilir. Bu durumda maddi ve manevi zarara uğrayabilirsiniz. Bu yüzden sosyal medya hesaplarının çalınması yasal bir suç olarak kabul edilir. Çalan kişileri bulmak bireysel olarak yapabileceğiniz bir işlem değildir. Yasal bir suç olarak kabul edilen bu durum için devlet siber suçlarla mücadele birimleriyle işlemlerini gerçekleştirir. Eğer hesabınızın çalındığını düşünüyorsanız hemen ilgili mercilere başvurarak, savcılık ile işlemlerinizi başlayabilirsiniz.

Instagram Hesabımın Kapatıldığını Nasıl Anlarım?

Her Instagram hesabınıza ulaşamadığınız durum, hesabın çalındığı anlamına gelmez. Bazen hesabınıza giriş yapamadığınızda “Instagram Kullanım Koşullarının İhlali” bildirimi gelebilir. Bu durum hesabınızın kapatıldığı anlamına gelir. Buna sebep olan durumlarda başka hesapların sizi şikayet etmesidir. Nefret söylemi, ırkçılık, taklit hesap olması, taklit içeriklerin olması vb. durumlardan dolayı gelen şikayetleri inceleyen Instagram hesabınızı kapatabilir. Ancak bu noktaya gelmeden önce Instagram size spam ve şikayetler hakkında bilgi olan e-posta gönderecektir. Eğer ki spam ve şikayetler çok kısa sürede fazla sayıya ulaşırsa hesabınız direkt olarak askıya alınabilir.

Şifrem Değişmedi, Hesabım Çalınmış Olabilir Mi?

Instagram hesabınızın çalındığına dair şüpheleriniz var ancak hesaba erişim sağlayabiliyorsanız ilk olarak son beğenilerinize, yorumlarınıza, mesajlara ve takipçi/takip listenizi kontrol edin. Sizin bilginiz ve kontrolünüz dışında olağandışı, tanınmadık bir durum varsa hesabınıza başka biri de erişiyordur. Ve hesabınızı kullanıyordur. İnstagram çalındı ancak yine de hesaba erişiyorsanız bu durumda karşı taraf henüz şifreyi değiştirmemiş demektir.  Bu aşamada yapmanız gereken şifre değişikliği, e-posta şifre değişikliği ve tanımadığınız kişileri silmek, engellemektir.  

Instagram İle Nasıl İletişime Geçilir? Instagram Hesabım Çalındı Formu Var Mı? 

Hesabınızın kullanımında aksilikler yaşıyor, hesabınıza erişemiyorsanız zaman kaybetmeden yapmanız gereken işlemler vardır. Çok ileriye gidilen durumlarda hesapların tamamen kaybedilme riski de vardır. Mesela “İnstagram hesabım çalındı telefon numaram değiştirildi” şikayetiyle başvuran kullanıcılar, diğerlerine göre daha fazla işlem yapması gerekir. Çünkü hesaba ulaşılabilirlik, daha doğru güvenlik doğrulaması telefon numaraları üzerinden yapılabilir. Bu durumlarda instagram yardım merkezi hesabım çalındı başvurularıyla kısa sürede ilgilenmektedir. Gerekli bilgilerin ulaştırılmasıyla birlikte İnstagram çalınan hesabı kapatma işlemine gidebilir. Ancak karşı taraf çalınan instagram hesabını silme işlemini uygularsa hesabınızı geri alamazsınız. Hesap çalınması durumlarında yapmanız gereken ilk müdahalelerden sonra Instagram Yardım Merkezi’nde “Hesabım Çalındı” formunu doldurarak platformla irtibata geçin.