SİPARİŞ SORGULA
background

Instagram Kullanmanın Püf Noktaları

Instagram Kullanmanın Püf Noktaları

Instagram tüm dünya üzerinde kullanılan en popüler sosyal medya uygulamasıdır. Bunun başlıca nedenlerinden birisi ise her yaş kitleye seslenebilmeyi başarmasıdır. Sosyal medya yöneticiliği, fenomenlik veya e-ticaret ile uğraşmak isteyen kullanıcılarında Instagram’ı başarılı şekilde kullandıktan sonra farklı yerlere gelebilirler. Takipçi sayılarını arttırmak ilk öncelikleri olabilir çünkü yeterli takipçiye ulaştıktan sonra gelir kaynağı elde etmek mümkündür. Bunun içinde takipçi arttırmanın püf noktalarını bilmek gerekir.

Karşılıklı Etkileşim Ve Trendler

Karşılıklı etkileşim demek keşfette sizin gibi hesapları takibe almak ve içeriklerini beğenmektir. Bunu sizin istediğiniz gibi diğer sayfalarda istemektedir. Hesabınızdaki etkileşimi arttırmak için başkalarını takip edip içeriklerini beğenmeniz gerekiyor. Bu aslında karşılıklı etkileşim mantığıdır eğer siz başka bir içerik üreticisinin etkileşiminde katkıda bulunursanız onlarda sizin hesabınıza etkilişimde katkıda bulunur. Aynı olay trendleri takibe almakta oldukça önemlidir. E-ticaret veya blog sayfası olmanız farketmeksizin kullanıcıların anlık olarak nelere baktığını takip etmek gerekir. Ona göre hesabınıza yeni ve yaratıcı içerikler ekleyebilirsiniz. Lakin bunu yaparken düzeninizi bozmamaya çalışın. Trendler neler paylaşımlarınız ve hesabınız nasıl ilgi çekici hal alabilir gibi gündemi takip etmek önemlidir. Yeni fikirlere açık olmak hem sizin hem de takipçileriniz için oldukça önemlidir.

Görselliğe Önem Verilmeli

Instagram çoğunlukla görsellerden oluşan bir uygulamadır. Sizde görselliğe önem verirseniz etkileşiminiz, izlenme sayınız ve beğeni sayınız gözle görülür halde artacaktır. Sayfanıza göre düzen ve renklerin uyumuna dikkat edin. Hedef kitleniz eğer belli ise onların hoşuna gidebilecek içerikler paylaşabilirsiniz. İlgi uyandıracak canlı renkler kullanacağınız gibi kitlenize göre siyah beyaz fon bile kullanabilirsiniz. Ne de olsa görsellikte dikkat etmeniz gereken hedef kitlenizin neyi sevip sevmediği dir. Eğer düzeni kuramazsanız güzel postlar dahi atsanız başarı yüzdeniz düşer ve arada kaynar gidersiniz. Bizde size neleri düzgün yapmanız gerektiğini anlatacağız.

Efekt Kullanımını Abartmayın

Resmin doğallığını kaybetmemesi için fazla shop ve efekt kullanmayın. Aynı olay diğer fotoğraf gönderileri içinde geçerli. Eğer fotoğrafların filtrelerini dozunda ayarlarsanız resimlerinizin kalitesi ve canlılığı artış gösterir. Bunun tam tersi durumunda ise efekt kullanımını abartmanız gerçek dışı görünüm elde edersiniz ve gülünç bir hale getirebilirsiniz. Unutmayın abartmak başarısızlığa yol açar.

Hashtaglerin Kullanımı

Hashtag kullanımı İnstagram için olmazsa olmazların arasında yer almaktadır. Herhangi bir gönderinizin altına o gönderi ile ilgili etiket eklerseniz etkileşiminizde yükselme göreceksiniz. Hesabınızı yeni açtığınızda takipçi satın alabilirsiniz daha sonrasında ise dengeyi sağlamak için hashtagleri kullanabilirsiniz. Bu sizin gönderilerinizde büyük ölçüde beğeni ve takipçi sayınızıda arttırır. Ama kullanırken dikkat etmeniz konular vardır.

Bunlar;

  • Gönderiye uygun hashtaglar bulup kullanmak.
  • En az 30 hashtag paylaşmak.
  • Hedef kitlenizin ilgileneceği etiketler paylaşmak.
  • Etiketleri doğru kullanırsanız keşfette bulunabilir ve gönderinin ilgisini çeken kullanıcılara daha çabuk ulaşabilirsiniz.

Paylaşım Sıklığını Ayarlamak

Instagram’da hesabınız için paylaşım sıklığı önemlidir. Düzenli olarak paylaşım yapmanız ivmenizi arttıracaktır. 1 hafta paylaşım 1 ay gibi bir süre paylaşmamanız takipçi sayınızda düşüşe sebep olacaktır. İvmeyi tutturmak istiyorsanız her hafta düzenli bir şekilde gönderi paylaşmanız olacaktır. Bu sayede istediğiniz takipçi sayısına ulaşım sağlayabilirsiniz. Lakin paylaşım sıklığını da abartmamak lazım. Bir günde on tane gönderi atmanız sizi takipçilerimizden uzaklaştıracaktır.