SİPARİŞ SORGULA
background

İnstagram Şikayet Etme

İnstagram Şikayet Etme

Son zamanlarda İnstagram uygulamasınında geliştirmiş olduğu önemli bir özellik olan İnstagram şikayet etme sistemi sayesinde olumsuz ve hoşnut olmayacağınız içeriklerin, hesapların İnstagram sistemi veya ekibi tarafından incelenmeye alınır. İncelenmeye girdikten sonra durumdan duruma değişecek şekilde ceza verilir. Bu şikayetlerin asılsız olmaması, gerekli bir nedenden dolayı olması gerektiği açıkça vurgulanmıştır.

İnstagram Şikayet Özelliği Neden Gereklidir ?

İnstagram’ın şikayet özelliği tek bir sebepten değilde birçok sebepten gerekli olduğu gün kadar açıktır. Bir kullanıcı olarak sizleri rahatsız edecek şeyleri asla görmek istemezsiniz. Bunları basit örnekler ile söylemek gerekirse:

  • Irkçı faaliyetler, gönderiler.
  • Cinsel istismar.
  • Şiddet.
  • Vb.

Durumlarda hatta tamda bu durumlar için gerekli bir sistemdir İnstagram Şikayet etme sistemi. Tabi sadece bunlar için geçerli olmayan bu sistem diğer hakları da savunuyor. Hesap çalınmalarında, kopya içeriklerde, istenmeyen hakaret içeren yorumlarda, vb durumlarda hakkınızı savunmaya devam ediyor. Lakin bu hakları savunurken bunları ihlal eden şikayet edenlerde olabilir bu yüzden asılsız şikayet işlemlerinde yetkilileri gereksiz yere meşgul ettiğinden sizin hesabınız kapanabilir.

Dikkatinizi çekebilir >> Instagram hesabımın çalındığını nasıl anlarım

İnstagram Şikayet Formu

İnstagram’da şikayet etmek için sizin kimliğinizin doğrulanması gerekir. Bunun için kimlik kartınızın bir fotoğrafı yüklenmesi gerekir. Belirtildiği gibi fotoğrafı eklediğimizde doğrulanıyor fakat aksi hal alınca şikayetimizi geçersiz sayabilir. Buna benzer bir diğer doğrulama ise bünyesi olduğunuz bir kurum hesabı adına şikayette bulunacaksanız kurum ile olan ilişkinizi doğrulayacak bir fotoğraf atmalısınız. Bunlar Şikayetinizin ciddiye alınması için gerekli şeylerdir. İnstagram şikayet formu için ek bilgiler ise girdiğiniz bilgilere göre değişir. Mesela taklitçi bir hesabı şikayet edecekseniz onunla ilgili detayları ve hangi unsurları kullandığını anlatınız. Ardından şikayet edeceğiniz kullanıcının hesap adına @ ekleyecek şekilde ekleyiniz. Örnek verecek olursak “@hesaptaklitediyorum” şekilde ismi yazılır.

İnstagram Şikayet Özelliği Nasıl Kullanılır ?

İnstagram’da şikayet ettiğimizde bir işlem yapılmaya başlanılacaktır. Bu işlemde sizin şikayetiniz incelenir asılsız bir şikayette sizin hesabınız bile kapatılabilir. Bu yüzden haklı olduğunuzu bildiğiniz şikayetleri yapın. Şikayet işlemleri sıralanması gerekirse:

  • Şikayet edeceğiniz kullanıcın hesabına gidilir.
  • Sağ üstte bulunan üç noktaya basılır.
  • Açılan menüden “Şikayet Et” tuşuna basılır ve şikayet etmek istediğiniz konuyu seçersiniz.
  • Kullanıcının hesabını neden şikayet etmek istediysen ona göre konu üzerine şikayet kaydı oluşturulmalıdır.
  • Taklit hesap kullanıcıları şikayet etmek için karşınıza çıkan “Bu hesabı neden şikayet ediyorsun?” sorusunda bir başkasını taklit ediyor seçeneğini seçip değerlendirme sürecini bekleyiniz.
  • Çalıntı hesapları şikayet etmek için şikayet nedenini sahte hesap ya da çalıntı hesap kapatma için gerekli olan kutucuklar karşınıza çıkacaktır onları seçerek işleminize devam edebilirsiniz.