SİPARİŞ SORGULA
background

Instagram Yorum Sabitleme Nasıl Yapılır ?

Instagram Yorum Sabitleme Nasıl Yapılır ?

Sosyal medya mecraları arasında günlük olarak en fazla aktif olarak kullanılan, paylaşım yapılan platformardan biri Instagram’dır. Gönderilerin altına yüzlerce yorumun geldiği hesaplar bu yorumların yönetilmesi instagram yorum sabitleme özelliğinden yararlanır. Böylelikle istedikleri yorumlar en üstte kalmış olur. İnstagram yorum sabitleme nasıl yapılır?, yorum sabitleme yapmaya neden gerek duyulur? gibi birçok sorunun cevabına yazıdan ulaşabilir ve böylelikle siz de dilediğiniz yorumları gönderilerinizde sabitleyebilirsiniz.

Instagram Yorum Sabitleme Nedir?

Instagram, günden güne sürekli özelliklerini geliştirmekte ve uygulamaya yeni özellikler katmaktadır. Kullanıcılardan gelen talepler veya tespit ettiği açıklar dahilinde bu özellikler geliştirilmektedir. Kullanıcılar gelen yüzlerce, binlerce yorum arasında kimi zaman en yararlı bulduğunu, en ilgi çekici olanı ya da gerek duyduğu yorumların en üstte kalmasını isteyebilir. Yorum pinleme özelliğiyle tercih edilen yorumlar gönderinin yorum kısmında en üstte sabit olarak kalır. Her yorum kullanıcıların istediği gibi olmayabilir, oldukça negatif veya alakasız yorumlar da gönderiler altında yer alabilir. Bu noktada instagram yorum pinleme özelliğiyle bu kullanıcıların ihtiyacına karşılık verilmiş olunur. İnstagram yorumları sabitlemek sadece gönderi sahibi için değil diğer kullanıcılar için de avantajlıdır. En yararlı yorumların sabitlenmesiyle aradıklarına kısa sürede ulaşırlar. 

Instagram Yorum Sabitleme Ne İşe Yarar?

Yayınlanan gönderi ile alakasız yorumları en üstlerde görmek istemiyorsanız yorum sabitleme, ihtiyacınızı görecek bir özelliktir. Yorum sabitleme ne işe yarar kısmında sadece hesap sahipleri değil diğer kullanıcılar da fayda görür. Eğer yayınladığınız gönderinin devam niteliğinde yazısı mevcutsa ya da güncelleme gibi bilgileriniz varsa Instagram’da yorum sabitleme özelliğini deneyebilirsiniz. Kullanıcılar yorumlarda aradıkları bilgiye veya cevaplara bu özellikle daha kısa sürede ulaşabilecektir. 

Tavsiye İçerik : Instagram URL Nasıl Kopyalanır

Instagram Yorum Sabitleme Nasıl Yapılır?

Bazı yorumları öne çıkarmak için ihtiyaç duyacağınız yorum sabitlemede belli başlı işlem sırasını izlemeniz gerekecektir. Sabitleme işlemi bazı telefonlarda farklı komutlara sahip olabilir.

  • Öncelikle yorum sabitleyeceğiniz gönderiye gelerek “yorumun tümünü gör” seçeneğini tıklayın.
  • Sabitlemek istediğiniz yorum üstüne gelerek basılı tutun. Bu seçenek bazı telefonlarda sola kaydırma işlemiyle de yapılabilmektedir.
  • Bu seçenekten sonra ekranın üstünde mavi bir şerit belirecek. Burada pano iğnesi, çivisi veya raptiye simgesi çıkacak. 
  • Eğer bu işlemi ilk kez yapıyorsanız bu seçenek sonrasında karşınıza “yorum başa tutturulsun mu?gibi bir soru çıkacaktır. 
  • Bu soru sadece ilk kullanımda çıkar. Daha sonraki kullanımlarda “yorum başa tutturuluyor” ibaresi çıkar. 
  • Yorumunu sabitlediğin kişiye de bu işlem sonrasında işlemle ilgili bildirim gider.

Canlı Yayında Yorum Sabitleme Nasıl Yapılır?

Instagram’da herkese açık yorumları sadece gönderilerinizin altında değil canlı yayın aktivitelerinde de görebilirsiniz. Instagram’da hikaye, reels, IGTV ile birlikte canlı yayın özelliği de bulunur. Canlı yayınlarda anlık olarak çok fazla mesaj gelir. Bunlardan da dilediğinizi aynı işlemleri uygulayarak en üste sabitleyebilirsiniz.

Sabitlenen bir Instagram yorumu nasıl kaldırılır?

Yorum sabitleme işlemi sonrasında bu işlemlerden vazgeçebilir ya da sabitlenecek yorumu değiştirmek isteyebilirsiniz. Bu ihtiyacınız için de yorumu baştan kaldır seçeneği işinize yarayacaktır. Sabitleme işlemini kaldıracağınız yorum üzerine gelerek basılı tutun ve yine üst kısımda çıkacak yorumu baştan kaldır ibaresi ve simgesi üzerine tıklayın. 

Tavsiye İçerik : Instagram Mesaj Gitmiyor 

Instagram Toplu Yorum Silme Özelliği

Yorum sabitleme ile istemediğiniz yorumları aşağıda tutabilirsiniz. Bu amaçla yapacağınız yorum sabitleme işlemi bir yere kadar fayda sağlayabilir. Eğer gönderi ile alakasız, kendi sayfasının reklamını yapan veya rahatsız edici içerikler olan yorumlar varsa yorumları yönet kısmından bu işlemi yapabilirsiniz. Silmek istediğiniz bir yorumun üzerine gelerek basılı tutun, daha sonra da diğer yorumlara bir kere tıklamanız yetecektir. Bu şekilde en fazla 25 yorum olacak kadar yorum seçin. Uygulamanın üst kısmında beliren mavi şeritteki çöp kutusu simgesine tıklayarak silme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Kaç tane Instagram yorumu sabitlenebilir?

Yorum pini özelliğiyle birlikte dilediğiniz yorumları sabitleyebilseniz de bu durumda Instagram belirli bir yorum sınırı koymaktadır. Tek gönderi 3 yorum sabitleme ya da bir diğer deyişle yorum öne çıkarma işlemi yapabilirsiniz. 

Instagram'da kendi yorumunuzu sabitleyebilir misiniz?

Yorum sabitleme özelliği sadece başka kullanıcılar için tercih edilmeyebilir. Örnek vermek gerekirse yayınladığınız gönderinin metninde yazı karakteri sınırı yetmiyorsa, devamı niteliğinde bir yorum yazısı ile kendi yazılarınızı da sabitleyebilirsiniz. İnstagram yorum öne çıkarmak basit bir işlemdir. Instagram burada hem kullanıcıları hem de gönderi sahiplerini düşünerek bu özelliği geliştirmiştir. Sabitlenmiş yorum sayesinde doğru bilgiye kısa sürede ulaşılır. Instagram’ın en önem verdiği noktalardan biri olan yorumlarda “istenmeye yorumlar” eğer hakaret içeren türdeyse bunlarda otomatik olarak silinebilmektedir.