SİPARİŞ SORGULA
background

Twitter’da Sohbet Odası Nasıl Açılır?

Twitter’da Sohbet Odası Nasıl Açılır?

Sosyal medyada son zamanlarda çok fazla duyduğumuz sohbet odaları, ilk etapta sadece bu özelliği bulunduran mecralardaydı. Ancak sesli konuşma gruplarının gücünün yadsınamayacak kadar etkili olduğunu gören diğer mecralar da bu özelliği kendi bünyelerine katmaya başladı. Özellikle haber, tanıtım, yazım temelli olarak çok fazla tercih edilen Twitter, kullanıcılarını karakter sınırından sonra twitter sohbet odası içerisinde de buluşturmaya başladı. İlk kullanıma başladığı zamandan bugüne kadar birçok kesim tarafından kullanıldı, rekor katılımların olduğu sohbet odaları ile birlikte bu özellik artık tüm kullanıcılar için de açıldı.bununla birlikte de kullanıcılar arasında Twitter sohbet odası açma veya twitter sohbet odası katılma işlemleri hakkında sorular sıkça dile getirilmeye başlandı. Bu yazımızda da twitter sohbet odası özelliği tüm yönleriyle ele alınarak sizlerin merak ettiklerinize cevap bulabilmek amaçlanmıştır.

Twitter Sohbet Odası Nedir?

Dijital dünyada yer alan her mecra aslında kendine has bir özelliği de barındırır. Twitter, ilk kullanıma sunulduğu zaman 140 karakterle sınırlı bir yazım imkanı sunmaktaydı. Ancak kullanıcı deneyimleri ve değişen taleplerle birlikte karakter sayısı arttı. Sosyal medya mecraları arasına her geçen gün yenilerinin de eklenmesiyle bu mecralar arasında rekabetçi özellikler oluştu. Mesela kullanıcıların sohbet odaları açarak takipçi kitlelerini bir arada toplayabilmesi çok ilgi çekti. Twitter, bu zamana kadar Instagram’ın hikaye özelliğini de denedi. Ancak bu sohbet odası özelliği Twitter’ın temel özellikleriyle daha da bütünleyici bir yenilik oldu. Twitter sohbet odası, belirlenen bir konu hakkında kullanıcıların görüşleri paylaştığı ortam için kullanılıyor. Burada ister tek kişi konuşabilir, istenirse de farklı kişilere söz hakkı verilebilir. Özellikleri günden güne geliştirilmektedir. 

Twitter Sohbet Odası Kimler Tarafından Kullanılabilir?

Twitter sohbet odası nedir sorusundan sonra belki de en fazla merak edilen bu sohbet odalarını kimlerin kullanabildiğidir. İlk kullanıma sunulduğu zaman sadece IOS kullanıcıları kullanabilse de şu anda Android ve IOS olmak üzere bunları kullanan tüm Twitter kullanıcılarını kapsamaktadır. Twitter sohbet odası nasıl açılır android ve IOS cihazlarda da aynı yöntemlerle açılabilir. Tweet atma seçeneğine uzun basınca çıkan sohbet odası seçeneğiyle ya da tweet akış ekranında üstteki bölümde yer alan sekmeyle sohbet odası açılabilmektedir. 

Sohbet Odası Nasıl Kullanılır?

Twitter konuşma odası açtıktan sonra kullanıcılar, sohbet konularına dair bir konu başlığı belirlerler. Açtıkları sohbet odası takipçilerinin akış ekranı sayfasında çıkar. İsteyen burada sohbet odasına katılabilir. Sohbet odası yöneticisi istedikleri kişileri davet edebilir veya konuşma görevi verebilir. Twitter sohbet odasına isteyen herkesin katılabilmesi için hesabın ve sohbet odasının herkese açık olması gerekir. Twitter sohbet odası açamıyorum gibi sorunlarla karşılaştığınızda işlem sırasını doğru yaptığınızdan emin olun. Eğer işlemler doğruysa Ayarlar bölümünden “Gizlilik ve Güvenlik” bölümüne giderek Sohbet Odaları için açık/kapalı tercihini açık olarak işaretli olduğundan emin olun. Twitter sohbet odası kapatma işlemi için sohbet odasının sağ üst bölümünde yer alan “Sonlandır” seçeneğine basmanız yeterli olacaktır. 

Twitter Sohbet Odası’na Nasıl Katılınır?

Twitter sohbet odasına katılma işlemi farklı yöntemler gerektirebilir. Takip ettiğiniz bir kişi veya sayfa herkese açık özellikte bir sohbet odası açmışsa size gelen bildirime tıklamanız yeterli olur. Ancak daha farklı kitlelere ulaşmak için twitter sohbet odası arama isterseniz Twitter’da “Arama” sekmesine “twitter.com/i/spaces” yazabilirsiniz. Bu arama sonucunda karşınıza o anda aktif olan sohbet odaları çıkacaktır. 

Twitter Sohbet Odası’na Kişi Davet Etme 

Sohbet odalarında en fazla 13 kişi konuşmacı olarak yer alabilir. Dinleyen sayısı da tamamen sohbet odası yöneticilerine bağlıdır. Herkese açık olanlarda bir kısıtlama yoktur. Daha fazla kişiye ulaşmak isterseniz sohbet odanıza kişileri DM yoluyla davet edebilir ya da sohbet odası linkini tweetleyerek kişileri davet edebilirsiniz.

Tavsiye hizmet : twitter takipçi satın al

Twitter Sohbet Odası Açma İçin Gerekenler

Twitter’da sohbet odası açmak için Twitter kullanıcı olmanız yeterli olsa da, Twitter bu özelliği minimum 600 takipçisi olan hesaplar için aktif olduğunu da belirtmiştir. Masaüstü özellikli olarak hesabınızı kullanıyorsanız buradan sohbet odası açamamaktasınız. Dinleyici olabilirsiniz ancak sohbet odası açma için IOS veya Android temelli akıllı telefon kullanmanız gerekecektir. 

Twitter Sohbet Odası İle Kazanılan Avantajlar

Sohbet odalarının kullanımı kullanıcılara maddi ve manevi olarak kazançlar sağlayabilir. Biletli sohbet odaları olarak bilinen yöntemde para ödeyerek girilen odalar mevcuttur. Bunları da daha çok yardım kampanyaları, atölyeler, hayran kitlesiyle tanışma veya sohbet etme amaçlı kullanan içerik üreticileri, fenomenler veya ünlüler yapmakadır. Biletli sohbet odası oluşturmak için Twitter tarafından birtakım kurallar belirlenmiştir. Bu kurallar çerçevesinde bu hizmeti verebilirsiniz. Buradal elde edilen gelirin yüzde 97’sinin sohbet odası yöneticilerine gittiği belirtilmiştir. Diğer yandan 600 takipçiye ulaşmış kullanıcılar sohbet odaları açarak ulaştıkları kitleleri genişletebilmektedir. 

Twitter Sohbet Odası’nda Tercih Edilen Konular

Günümüzde kullanım tercihi gittikçe artan sohbet odası Twitter için bir hareketlilik oluşturmuştur. Her dakika binlerce farklı sohbet odası aktif olmaktadır. Buralarda tercih edilen konuşma konuları ise çok farklı konularda olabilir. Twitter sohbet odası açma android ve IOS cihazlarda aynı olduğu gibi sunulan hizmetler de aynı olmaktadır. Her cihazda sohbet odası oluştururken kullanıcılara konu kategorisi seçme özelliği de sunulur. Finans, kariyer, siyaset, müzik, spor, oyun, teknoloji, aile, kültür ve sanat gibi kategoriler sohbet odası açarken tercih edebileceğiniz konulardır. Sohbet odanızın konu başlığını da buna uygun olarak seçerseniz çok daha fazla kitlenin odaya katılmasını sağlayabilirsiniz.